[HAB Mission summary] | [dsTNC - dsPIC based TNC] | [dsDIGI - dsPIC based APRS digipeater]
-

Jak śledzić balon przy pomocy RTTY i programu dl-FlDigi


English version hereOpis ten powstał we wrześniu 2012 roku, kiedy to jako pierwszy w Polsce przeprowadziłem próby z trackerami RTTY do śledzenia balonów.

Trzeba pobrać i zainstalować program dl-fldigi. Jest to poprawiona wersja znanego większości krótkofalowców programu fldigi służącego do pracy transmisjami cyfrowymi. Poprawki polegają na dołożeniu automatycznego uploadowania odebranej telemetrii na serwer spacenear.

Aktualną pozycję śledzonych balonów można oglądać na stronie Space Near Us.

Po instalacji programu i podłączeniu radia do karty dźwiękowej PC, należy uruchomić program z ikonki w trybie HAB Tracking Mode. Po pierwszym uruchomieniu program zapyta nas o nasz znak, lokator, ustawienia karty dźwiękowej i ewentualnego interfejsu do radia.

Następnie program przechodzi do nasłuchu. Jeśli chcemy, aby ikonka naszej stacji wyświetlała się na mapie i program pokazywał nam odległość i namiar na balon powinniśmy skonfigurować naszą pozycję. Robimy to w menu DL Client -> Configure -> zakładka Location:

Zaznaczamy "Stationary Listener", anastępnie w pola Latitude, Longitude, Altitude należy wpisać swoje współrzędne w dziesiętnym formacie stopni (do przeliczania stopni można użyć kalkulatora)

Teraz należy wybrać z listy "Flight" na głównym ekranie programu lot: SP9UOB-2 i kliknąć Autoconfigure. UWAGA: lot pojawi się na tej liście 1 dzień przed startem (czyli w piątek 19.10).

Pora na wstrojenie radia na 28.4935 MHz (USB) i nasłuchy. Ładunek nadaje telemetrię co 35 sekund. Należy kliknąć kursorami na waterfallu w miejscu gdzie pokazuje się sygnał:

Zielone pole telemetrii wskazuje na to, że telemetria została odebrana poprawnie, a status "Uploaded payload_telemetry successfully" wskazuje na to, że dane zostały przesłane na serwer i są wyświetlone na mapie. Tutaj nagrałem przykładową transmisję z mojego nadajnika telemetrycznego. A poniżej film z pracującego nadajnika:

Bardzo dziękuję za poświęcony czas i nasłuchy.

73! Tomek, SP9UOB

-