-

dsTNCv2 albo dsTNC na sterydach


Po 5 latach od opublikowania modemu dsTNC znalazłem chwilę żeby rozwinąć projekt. Wybaczcie skromną stronę z dokumentacją, ale nadal pracuję nad projektem i dzielę czas pomiędzy obowiązki zawodowe, rodzinę i hobby. Proszę więc o wyrozumiałość. Projekt dsTNCv2 miał premierę na spotkaniu miłośników APRS - Tama 2017. Tutaj możecie rzucić okiem na prezentację. Artur SP3VSS nagrał moją prezentację na Tamie APRS 2017. Nie jestem jakoś specjalnie zadowolony z tego jak prezentacja wyszła; byłem przeziębiony prezentowałem z gorączką :-(

Dlaczego? Chciałem mieć TNC/iGate które obsługuje jednocześnie 1200 i 9600 (oczywiście po podłączeniu do odpowiedniego radia z wyjściem tzw "flat audio"), co umożliwi na powolną migrację i pracę w 2 systemach jednocześnie. Przy okazji ułatwiłem sobie pogoń za sondami meteo, ponieważ radio i dsTNC z interfejsem bluetooth mam zawsze w samochodzie i wystarczy tylko zmienić częstotliwość VFO żeby na bieżąco dekodować pozycję sondy podczas pogoni. Dla użytkowników systemu operacujnego Android polecam aplikację APRSDroid. Zamiast interfejsu bluetooth możemy wlutować zaprogramowany wcześniej moduł ESP01 i mamy całkowicie autonimiczny iGate, potrzebna jest jedynie sieć WiFi i radio z anteną :-)

Aktualny status projektu

 • Protokoły KISS oraz TNC2 (text) przez port szeregowy lub Bluetooth
 • Modulacja/demodulacja AFSK 1200 (980 ramek ze ścieżki testowej)
 • Demodulacja GMFSK 9600 (AX.25)
 • Demodulacja GMFSK 4800 (RS41) wystawia obiekt sondy
 • Dekoder FEC ReedSolomon ½ + deinterleaver (d-star)
 • Wszystkie powyższe demodulatory pracują jednocze¿nie !
 • IGate (z zastosowaniem modułu ESP01 i firmware Krzyśka SP9SKP)

TODO

 • Opublikować dokumentacje :-)
 • Bootloader
 • konfiguracja :-)
 • Filtry modulatora GMFSK
 • Demodulacja pilotsonde GRAW
 • Przebudować stos sieciowy AX25 (bufory/kolejki)
 • Nowe APRS DIGI
 • Automatyczna konfiguracja modułu bluetooth HC-05 DONE! Wymaga tylko kawałka kynaru
 • Poprawić kompatybilność trybów GMFSK z różnymi radiami DONE! Automatyczna normalizacja sygnału i automatyczne wykrywanie fazy (jeśli konieczne). Ponadto należy wymienić C10 i C11 na 2.2 uF

Dokumentacja

FAQ

Jakiego programatora potrzebuję?
Niestety programatory do bardziej zaawansowanych PIC'ów nie są tak popularne. Do zaprogramowania procesora będziesz potrzebował programatora microchip (bądź chińskiego klona) PICKIT2, PICKIT3 albo ICD3. Proszę zwróć uwagę na rozkład złącza do programowania - potrzeba przelotki (rozkład pinów tutaj). Przepraszam za to, ale mam zrobiony kabelek i tak do niego przywykłem, że nie mogę się z nim rozstać. Obiecuję że w następnej wersji PCB złącze będzie kompatybilne z serią PICKIT ;-)

Nie działa mi dekodowanie 9600 i RS41 - co robić, jak żyć ?!
Aby dekodowanie działało poprawnie dsTNCv2 musi być podłączone pod wyjście "flat audio" z radia. Najczęściej ten port jest oznaczony jako PACKET 9600. Klasyczne wyjście audio (jak np gniazdo słuchawkowe w Baofengu) nie nadaje się do tego celu, odebrany sygnał jest obcinany przez filtr deemfazy - co uniemożliwia odtworzenie jego oryginalnego kształtu.

Jakie jest hasło do WiFi i jak to ustawić?
Po zaprogramowaniu modułu ESP01 uruchamia on się w trybie konfiguracji. Rozgłasza sieć SSID:dsTNC z hasłem 123456789. Moduł domyślnie znajduje się pod adresem 10.0.0.1 i taki adres należy wpisać w przeglądarkę WWW. Należy się podłączyć do w/w sieci, skonfigurować moduł pod własną sieć WiFI (ssid, hasło). Uwaga! W tej chwili nie można stosować w nazwie sieci spacji (Krzysiek pewnie poprawi). Ponadto musisz statycznie skonfigurować adres IP, Bramę i DNS - na tą chwilę moduł nie obsługuje klienta DHCP. W wersji ESP4dsTNC_1.01.bin jest już klient DHCP. Oczywiście nadal można statycznie przypisać adres do urządzenia.

Jak się podłączyć do bluetooth?
dsTNCv2 konfiguruje moduł bluetooth tak aby rozgłaszał się z nazwą dsTNC Domyslny pin modułu HC-05 do parowania to 1234. dsTNC nie zmienia pinu, więc jeśli ustawiłeś sobie inny niż domyślny - taki będzie konieczny do parowania urządzeń.

Jeśli masz pytania - zapraszam do mailowania. Pamiętaj jednak, że mam sporo zajęć i mogę odpowiadać z opóźnieniem :-) 73! DE Tomek, SP9UOB.

Jeśli jesteś zainteresowany płytką drukowaną bądź zaprogramowanym procesorem - również proszę o kontakt.

-